Kancelária Slovenského poľovníckeho zväzu, Štefánikova 10, Bratislava 811 05
  • +421 2 5720 33 11
  •  +421 2 5720 33 21

Poľovníci vyzbierali 250 ton odpadu !!!

tlacova sprava cista priroda cisty revir

Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s tvorcami Televíznej relácie Halali vyhlásili koncom apríla výzvu s názvom Čistá príroda = čistý revír, ktorej cieľom bolo aktivizovať a vyzvať čo najviac užívateľov poľovných revírov na Slovensku, aby ukázali verejnosti koľko pozitívnej a obdivuhodnej práce vykonávajú vo svojich poľovných revíroch pre pomoc životnému prostrediu, ale zároveň aj pre ľudí a lesnú zver.                                                                                                                          
Do ani nie tri týždne trvajúcej výzvy sa zapojilo 39 poľovníckych združení a spoločností, ktoré organizujú alebo sa zúčastňujú na podobných akciách. Na začiatok sa to nemusí zdať veľa, no počet poľovníkov a dobrovoľníkov sa priblížil k číslu 1600. Poľovníci nám zasielali fotografie zo zberu, údaje o počte účastníkov, množstve a druhu vyzbieraného odpadu.

Výsledok bol pre nás ohromujúci! 500 vriec separovaného odpadu, 13 traktorových vlečiek, 10 prívesných vozíkov, 27 veľkokapacitných kontajnerov a 88,6 ton iného odpadu. Prepočtom priemerných nosností jednotlivých zariadení sme sa zaokrúhlene dostali na ohromujúce číslo 250 ton odpadu!!! 

Odmena
Odmenou pre všetkých poľovníkov aj dobrovoľníkov bol pocit z dobre vykonanej práce, osveta pre deti a mládež, ale čo bolo hlavné vyčistená príroda od odpadkov. Na všetkých akciách si poľovníci ako poďakovanie za pomoc pre malých aj veľkých pripravili množstvo sprievodných akcií, napr. streľbu zo vzduchovky, ktorá deti stále mimoriadne baví, streľbu z luku, edukáciu ako triediť a separovať odpad a podobne. Samozrejme nikde nechýbal ani chutný guľáš z diviny.

Cieľ
Naša výzva mala viacero cieľov. Jedným z nich bolo prispieť k ochrane životného prostredia a poukázať na našu pravidelnú činnosť a tiež na to, že si laická verejnosť nemôže vytvárať názor a bagatelizovať poľovníkov na základe jedného, či viacerých zlých príkladov, ktoré sa objavia v médiách. Pre laika slovo poľovník znamená lovec. Málokto však vie, že poľovník sa v prvom rade o zver stará, chráni ju, tak isto sa stará o ochranu a tvorbu životného prostredia. Vysádza stromy, vytvára vetrolamy a aleje, čím tvorí prirodzený úkryt pre srnčiu a malú zver, v teplom letnom počasí prináša do poľných revírov tisícky litrov vody, aby zver neuhynula od smädu, v zimných mesiacoch zveri prináša seno a letninu, aby straty boli čo najmenšie. No a v jarnom období sa venuje zberu odpadu, ktorú do našej prírody nepriniesol nikto iný ako najväčší škodca-človek. Aj preto správny poľovník vie, kedy vymeniť pušku za igelitové vrece a rukavice a svojou troškou pomôcť prírode. Lebo taký prírodu nenarúša, ale je jej súčasťou. Preto bolo hlavným cieľom tejto výzvy ukázať verejnosti, že lov je pre nás na mieste poslednom, no mať zdravú zver v čistej prírode prioritou.

VEĽMI PEKNE ĎAKUJEME VŠETKÝM UŽÍVATEĽOM POĽOVNÝCH REVÍROV, KTORÍ SA ZAPOJILI DO VÝZVY!

Autor: Ing. M.Hustinová, tajomníčka
Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie
Slovenská poľovnícka komora

POZN: Všetky fotografie od 39 užívateľov poľovných revírov a podrobné informácie zo zberu odpadu sú uverejnené na stránke SPK:
https://polovnickakomora.sk/sk/spk-aktualne/spravy-a-informacie/cista-priroda-cisty-revir.html 

Reportáž o zbere odpadu poľovníkmi a našej výzve bude odvysielaná v TV relácii Halali už túto nedeľu 19.05.2019 o 09:05 hod. na DVOJKE (RTVS)!

Do výzvy sa zapojili:

PO DORMUTZ Trnovec n./Váhom PS Bažant Holíč  PS Jarok PS Popudinské Močidľany
PS Vajnory PS Veľký Grob PS vlastníkov lesa a pôdy Kluknava PS vlastníkov pôdy Čelovce
PZ Alekšince PZ Borina Dvorníky - Bojničky PZ BREZA Poľný Kesov PZ BUČINA Dolná Strehová
PZ Čierny Bažant Diakovce PZ Čierny Váh Liptovská Teplička PZ Dolina v Šenkviciach PZ DRINY Smolenice-Lošonec
PZ DROP Neded  PZ Gazdovská Hora Vinica PZ GRÚŇ Divín PZ Gidra Voderady
PZ Horná Potôň PZ HUBERT Veľká Ves PZ Jablonica PZ Jablonové
PZ Koválov PZ Lapáš PZ Lučenec-Počúvadlo PZ Moravský Svätý Ján
PZ Paňa PZ RUDAVA Malé Leváre PZ Salatín Liptovská Štiavnica PZ Skaľanka Skalité
PZ Slepčany PZ SOKOL Plavecký Štvrtok PZ Klokočina Nitra PZ Srnka Svinia
PZ Topľa Soľ PZ Trhové Mýto PZ Zlatý Bažant Veľké Úľany OPK Poprad

 
Zdroj: www.polovnickakomora.sk

Prílohy:
Uložiť tento súbor (tlacova sprava_cista priroda_cisty revir.pdf)tlacova sprava_cista priroda_cisty revir.pdf[Tlačová správa KPŽP, 2019]536 kB
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.